Europeiske spillselskaper til kamp mot norsk spill monopol

Publisert i: 02.05.2017

Norsk Tipping spill monopol bryter EØS avtalen, mener den europeiske foreningen for spill på internett.

Mener Norge bryter EØS avtalen

I et brev til kulturdepartementet maner nå European Gaming & Betting Association, eller EGBA, til kamp mot Norge og landets lisensregime rettet mot lotteridrift. Foreningen mener at det norske lisenssystemet ”representerer et vesentlig hinder for EU regulerte spillselskaper og bryter med EØS avtalen”.

Foreningen for spillavhengighet frykter EU domstolens avgjørelse

Lill-Tove Bergmo i foreningen for spillavhengighet Norge forteller at foreningens inntrykk er at spillselskapene og EGBA jobber hardt og målrettet med å få opp en ny sak mot Norge for EU domstolene. Foreningen for spillavhengighet frykter at spillselskapene skal vinne frem, noe som tyder på at EGBA og foreningens medlemmer har gode kort på hånden.

Betsson Group fornøyde med utviklingen

Kim Rud Pedersen som er Betsson Groups talsperson er meget fornøyde med EGBAs målrettede kamp mot det norske lisenssystemet og forteller videre:

” Vi mener at spillmonopolet i Norge er i strid med EU-retten. Derfor er vi glad for at EGBA har sendt brev til Kulturdepartementet og at de er innstilt på å ta saken videre, sier Kim Rud Petersen, talsperson for Betsson Group i Norge.

Betsson Group har nå lokal lisens i elleve europeiske land og ble medlem i EGBA i februar. Det norske spillmonopolet innebærer at spillselskapet ikke har lov til å markedsføre sine spill i Norge”.

 

Tror ikke et eventuelt søksmål vinner frem

Per Anders Bjørgan er partner i advokatfirmaet Lund & CO, spesialist på EU- og EØS rett og har tidligere vært visedirektør i Eftas overvåkningsorgan.

” Den norske enerettsmodellen har vært under press i mange år, og ESA har behandlet mange klager opp gjennom årene, men norske myndigheter har vunnet fram og fått anerkjennelse for de hensynene som spillmonopolet forsvarer, sier Per Andreas Bjørgan.

Han mener det er lite sannsynlig at spillselskapene vil vinne fram med sitt siste forsøk på å bryte det norske spillmonopolet”.